بوانا اموزش اخلاقی داستان نوجوانان داستان کوتاه

بوانا: اموزش اخلاقی داستان نوجوانان داستان کوتاه انتشار کتاب مسافران زمان رفیع افتخار

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری فروش بالای هیچ فیلمی از شایستگی فیلم‌های اصغر فرهادی کم نمی‌کند. / کارگردان «گشت ۲»

به گزارش شهروند ، «گشت ٢» از شروع اکران تا به امروز توانست عنوان پرفروش ترین فیلم تاریخ سینمای کشور عزیزمان ایران را کسب کند؛ عنوانی که پیش تر به فیلم اخیر اصغر

فروش بالای هیچ فیلمی از شایستگی فیلم‌های اصغر فرهادی کم نمی‌کند. / کارگردان «گشت ۲»

کارگردان «گشت ۲»: فروش بالای هیچ فیلمی از شایستگی فیلم های اصغر فرهادی کم نمی کند.

عبارات مهم : ایران

به گزارش شهروند ، «گشت ٢» از شروع اکران تا به امروز توانست عنوان پرفروش ترین فیلم تاریخ سینمای کشور عزیزمان ایران را کسب کند؛ عنوانی که پیش تر به فیلم اخیر اصغر فرهادی «فروشنده» داده شد و این بار عاید فیلمی شده است که به هیچ وجه نمی توان آن را با سینمای اصغر فرهادی قیاس کرد.

فروش بالای هیچ فیلمی از شایستگی فیلم‌های اصغر فرهادی کم نمی‌کند. / کارگردان «گشت ۲»

این نخستین بار نیست که تحلیلگران سینما، از تصویر العمل مخاطبان به فیلم های روی پرده غافلگیر می شوند و نمی توانند تحلیل درستی از مخاطبانی که دو فیلم «فروشنده» و «گشت ٢» را گزینش می کنند، ارائه دهند؛ ولی قدر مسلم این است که علاقه مندی مردم به تماشای فیلم های طنز و مفرح نسبت به گونه های دیگر سینمایی زیاد است و ظاهرا اگر فیلمی با شوخی های خاص و کنایه های اجتماعی و بعضا سیاسی بتواند مخاطبانش را راضی کند، شرایط خوبی در اکران خواهد داشت.

با همه اینها هنوز چندهفته ای به آخر پخش فیلم های نوروزی سینماها باقی است و فیلمی مثل «گشت ٢» منتظر است رکوردشکنی اش را مراسم خوش حالی بگیرد. باید دید تا آخر سال چه اتفاقی در انتظار سینمای کشور عزیزمان ایران خواهد بود. در روزهای منتهی به آخر اکران «گشت ٢» با سعید سهیلی، کارگردان این فیلم سینمایی گفت وگویی کردیم و از دلایل پرفروش شدن «گشت ٢» پرسیدیم.

به گزارش شهروند ، «گشت ٢» از شروع اکران تا به امروز توانست عنوان پرفروش ترین فیلم تاریخ سینمای کشور عزیزمان ایران را کسب کند؛ عنوانی که پیش تر به فیلم اخیر اصغر

«گشت ٢» به نوعی در اکران رکوردشکن شد. این میزان فروش فیلم را آینده نگری می کردید؟

پیش بینی نمی کردم فیلم رکوردشکن شود، البته آینده نگری می کردم فیلم فروش خوبی در اکران داشته باشد و مخاطبان بسیاری را جذب خواهد کرد. خوشحالم که «گشت ٢» با تمام سنگ اندازی ها و کارشکنی ها دیده شد و مورد استقبال قرار گرفت. من در جریان اکران «گشت ١» به علت شرایط نامطلوب اکران سیلی خوردم و این سیلی را با فروش «گشت٢» پاسخ دادم. فروش این فیلم سیلی ای بود به بدخواهان؛ ولی امیدوارم در ماه های آینده فروش «گشت ٢» نیز به واسطه فیلم دیگری شکسته شود. درست است که ما افتخار پرفروش ترین فیلم تاریخ سینمای کشور عزیزمان ایران را از دست خواهیم داد؛ ولی طبعا مثل تمامی اهالی سینما، موفقیت این حرفه را می خواهیم و هر قدر فروش فیلم ها زیاد شود، می توان به موفقیت های زیاد سینمای کشور عزیزمان ایران امیدوار بود.

فکر می کنید علت موفقیت «گشت ٢» چیست؟

قطعا موفقیت این فیلم یک علت مشخص ندارد. گاهی بازیگری که در یک فیلم دیده می شود و عاملی جهت فروش فیلم محسوب می شود، در فیلمی دیگر چندان موفقیتی کسب نمی کند یا سایر مواردی که می تواند یکی فیلم را به فروش بالایی برساند. عید نوروز چند فیلم اکران شد و در این میان تنها دو فیلم «گشت ٢» و «خوب، بد، جلف» به فروش خوبی دست پیدا کرد؛ به هر حال هر لحظه ژانرها و گونه های مختلفی از فیلم ها ساخته و اکران می شود؛ ولی من اعتقاد دارم دو نوع فیلم وجود دارد. فیلم هایی که در کنار مردم هستند و فیلم هایی که در برابر آنهاست. فیلم هایی که در کنار مردم هست، از نظر من فروششان تضمین شده است است و فیلم های برابر مردم محکوم به شکست اند. فیلم هایی از جنس «گشت ٢» که تلاش کرده دغدغه های مردم را نمایش دهد و در کنار آن فضای شاد و مفرحی را ایجاد کند، طبعا بازخوردهای خوبی هم از مخاطب خواهد گرفت؛ چراکه مخاطب با فیلم همذات پنداری می کند و دغدغه هایش را در فیلم می بیند و بُغض ارزش فروخورده نشده. «گشت ٢» به مردم امید و لبخند می دهد و این اتفاق خوشایندی است.

فروش بالای هیچ فیلمی از شایستگی فیلم‌های اصغر فرهادی کم نمی‌کند. / کارگردان «گشت ۲»

این عنوان که فیلم «گشت ٢» نماینده سینمای بدنه و تجاری هست، تا چه حد جهت شما خوشایند است؟

سینمای آماتور، تجربی و بدنه یا به نوعی حرفه ای از دسته بندی های انواع گونه های سینماست. سینمای آماتور یا هشت میلی متری قدیم یا فیلم های کوتاه، سینمای تجربی که اساسا دارای مضمون و ساختارهای متفاوتی هستند و درنهایت سینمای بدنه یا حرفه ای که بی راه نیست، اگر بگوییم سینمای دنیا به اصطلاح روی کاکل سینمای بدنه سوار است و به هرحال فیلم هایی از جنس «گشت ٢» نیز متعلق به همین سینماست و مخاطبان خودش را دارد.

هدف شما شکستن رکورد فروش «فروشنده» بود؟

به گزارش شهروند ، «گشت ٢» از شروع اکران تا به امروز توانست عنوان پرفروش ترین فیلم تاریخ سینمای کشور عزیزمان ایران را کسب کند؛ عنوانی که پیش تر به فیلم اخیر اصغر

حقیقتا هدفی که بر مبنای آن فروش فیلم خاصی را بشکنیم، نداشتیم. نشانه این بود که فیلم خوب دیده شود و فروش مناسبی داشته باشد. اگر این فیلم در وقت اکرانش فروش خیلی از فیلم ها را شکسته، به علت استقبال تماشاچی بوده. حالا که صحبت از فیلم «فروشنده» شد، بگوییم که اگر هر فیلم دیگری رکورد فروش «فروشنده» را بزند یا اگر «فروشنده» با رقمی کمتر از چیزی که هست، می فروخت؛ هیچ چیز از شایستگی سینمای اصغر فرهادی و فیلم بی نظیرش کم نمی کرد. اینجا تنها بحث مخاطب مطرح هست. سینمای اصغر فرهادی در سال های اخیر نماینده شایسته سینمای کشور عزیزمان ایران در عرصه های بین المللی است و فروش بالای هیچ فیلمی در اکران از شایستگی فیلم های اصغر فرهادی کم نمی کند.

به هر حال در شرایط نابسامان اکران سینمای ایران، بحث آمار و ارقام فروش یکی از دغدغه های صاحبان فیلم ها است و بعضا اتفاقات و حواشی پخش فیلم ها و مسابقه بر سر رکورد شکنی هر لحظه بوده و خواهد بود، چقدر فتح کردن گیشه سینمای نوروز جهت شما مهم بود؟

دیگران را نمی دانم و اساسا خیلی راجع به کارگردان هایی که با این نیت به مسابقه اکران وارد می شوند، کاری ندارم؛ ولی فروش بالای «گشت٢» جهت من مهم بود؛ به علت اینکه این فیلم مورد بی مهری بسیاری از مسئولان فرهنگی و هنری کشور قرار داده شد و به حقش نرسید. «گشت ٢» بدون داشتن تیزر تلویزیونی و تبلیغات ماهواره اکرانش را شروع کرد؛ بنابراین مشخص است که این فیلم پتانسیل خوبی جهت فروش داشته. فیلم های دیگری که وارد عرصه مسابقه نوروزی شدند، امتیازات خاص ای داشتند؛ مثل فیلم «ماجرای نیمروز» که شاید روزی صد تیزر تلویزیونی داشت و مردم مدام نام این فیلم را از رسانه ملی می شنیدند یا فیلم «یک روز بخصوص» که تبلیغات داشت. حتی سال گذشته فیلم «٥٠ کیلو آلبالو» با پخش تیزرهای ماهواره ای توانست بسیاری را متوجه اکرانش کند و فروش خوبی داشت؛ ولی «گشت ٢» امکان تبلیغی مناسبی نداشت و به نظر من رسیدن به چنین فروشی جای افتخار دارد. اگر فیلم ما به اندازه «٥٠ کیلو آلبالو» تیزر ماهواره ای داشت، قطعا با فروش بالای ٢٥ میلیارد تومان به اکرانش آخر می داد و این فیلم با تکیه بر پتانسیلش در اکران می درخشید. متأسفم که «گشت ٢» از شرایط مساوی تبلیغات برخوردار نبود و آینده نگری من ردکردن رقم ٢٠ میلیارد در آخر اکران است و رسیدن به همین رقم رکورد عظیمی در سینمای کشور عزیزمان ایران خواهد بود.

فروش بالای هیچ فیلمی از شایستگی فیلم‌های اصغر فرهادی کم نمی‌کند. / کارگردان «گشت ۲»

واژه های کلیدی: ایران | سینمای | فروشنده | سینمایی | اصغر فرهادی | اخبار فرهنگی و هنری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs