بوانا اموزش اخلاقی داستان نوجوانان داستان کوتاه

بوانا: اموزش اخلاقی داستان نوجوانان داستان کوتاه انتشار کتاب مسافران زمان رفیع افتخار

گت بلاگز اخبار سیاست خارجی ‌ ترامپ جهت ثبات در منطقه باید نقش کشور عزیزمان ایران را به رسمیت بشناسد / واشنگتن پست

روزنامه واشنگتن پست در گزارشی با اشاره به سفر اخیر رئیس‌جمهور آمریکا به عربستان نوشت: اگر دولت ترامپ حقیقتا خواهان ثبات در خاورمیانه است ،‌منحصرا با اتکاء به عر

‌ ترامپ جهت ثبات در منطقه باید نقش کشور عزیزمان ایران را به رسمیت بشناسد / واشنگتن پست

واشنگتن پست: ترامپ جهت ثبات در منطقه باید نقش کشور عزیزمان ایران را به رسمیت بشناسد

عبارات مهم : ایران

روزنامه واشنگتن پست در گزارشی با اشاره به سفر اخیر مدیر جمهور آمریکا به عربستان نوشت: اگر دولت ترامپ حقیقتا خواهان ثبات در خاورمیانه است ، منحصرا با اتکاء به عربستان ممکن نخواهد بود بلکه باید نقش و نفوذ کشور عزیزمان ایران را به رسمیت بشناسد.

به گزارش ایسنا، روزنامه واشنگتن پست در گزارش خود به قلم فرید زکریا با عنوان «ترامپ نمی دانست خاورمیانه می تواند تا این حد پیچیده باشد » نوشت: مدیر جمهور دونالد ترامپ در حالی از نخستین سفر خارجی خود بازگشت که خاطر جمع بود توانسته است متحدان عرب تاریخی آمریکا را متحد کرده و ضربه محکم به تروریسم زده و آب های متلاطم خاورمیانه را آرام کرده هست. از آن وقت ما شاهد یک سری حملات تروریستی در خاورمیانه و اروپا و یک تنش واقعی در دنیا عرب بوده ایم. چه اتفاقی در حال رخ دادن است؟

‌ ترامپ جهت ثبات در منطقه باید نقش کشور عزیزمان ایران را به رسمیت بشناسد / واشنگتن پست

فرضیه استراتژی ترامپ این بود که از عربستان سعودی با باور اینکه بتواند با تروریسم مقابله و منطقه را با ثبات کند ، حمایت کند ولی واقعیت این است که ترامپ به سعودی ها چراغ سبزنشان داد تا به سیاست خارجی خصمانه و فرقه گرایانه خود ادامه دهد.

اولین المان این سیاست طرد رقیب قدیمی اش ، یعنی قطر و قطع روابط با این کشور وسپس تحت فشار قرار دادن متحدانش با قطع روابطشان با دوحه بود. سعودی ها همواره قطر را یک همسایه دردسرساز دانسته اند و از اینکه این کشور تلاش می کند در منطقه و دنیا نقش بازی کند و به علاوه از اینکه میزبان یک پایگاه نظامی بزرگ آمریکا است به خشم می آیند. قطری ها همچنین توانسته اند شبکه تلویزیونی بزرگ الجزیره را راه اندازی کنند و میزبان جام جهانی ۲۰۲۲ باشند.

روزنامه واشنگتن پست در گزارشی با اشاره به سفر اخیر رئیس‌جمهور آمریکا به عربستان نوشت: اگر دولت ترامپ حقیقتا خواهان ثبات در خاورمیانه است ،‌منحصرا با اتکاء به عر

اما این شکاف میان دو کشور می تواند بی ثباتی زیاد در منطقه را در پی داشته باشد. اکنون قطر به کشور عزیزمان ایران و ترکیه نزدیک تر خواهد شد و اتحاد عمیق تری با گروه های ضد سعودی در دنیا اسلام ایجاد خواهد کرد. مناقشات میان گروه های متفاوت شبه نظامی از جمله در سوریه ، عراق، یمن و شمال آفریقا زیاد کردن خواهد یافت. اتفاق تروریستی روز چهارشنبه در پایتخت کشور عزیزمان ایران که داعش مسئولیت آنرا به عهده گرفت نیز در کشور عزیزمان ایران به عنوان بخشی از کمپین تحت رهبری سعودی علیه پایتخت کشور عزیزمان ایران تلقی می شود، می توان انتظار داشت که گروه های مورد حمایت کشور عزیزمان ایران به نوعی به این اتفاق پاسخ دهند.

و آمریکا در میانه تمام این اتفاقات هست؛ روابط نزدیک خود را با عربستان و امارات متحد، عربی حفظ می کند در حالیکه عملیات نظامی منطقه ای آمریکا را از پایگاه خود در قطر هدایت می کند. ترامپ توئیت های ضد قطری منتشر کرده است ولی نیروهای آمریکایی باید با این حقیقت زندگی کند که قطر میزبانشان است و یک متحد نظامی نزدیک در جنگ علیه داعش به شمار می آید.

این روزنامه آمریکایی در ادامه با اشاره به اینکه عالی ترین سیاست آمریکا در خاورمیانه این است که روابط خود را با تمام بازیگران منطقه ای حفظ کند، نوشت: ولی دو اتفاق بزرگ این چشم انداز ژئوپولتیک در خاورمیانه را از بین برد. نخستین اتفاق، تحقق انقلاب اسلامی کشور عزیزمان ایران در سال ۱۹۷۹ بود که در پی آن قدرتی در منطقه ظهور پیدا کرد که تصویر العمل هایی را از سوی بعضی کشورها از جمله عربستان سعودی برانگیخت . مناسبت بزرگ دیگر حمله آمریکا به عراق در سال ۲۰۰۳ بود که توازن قدرت را بر هم زد. بعد از سقوط صدام حسین که جنگی هشت ساله را علیه کشور عزیزمان ایران به راه انداخت ، نفوذ کشور عزیزمان ایران در عراق گسترش یافت و این کشور اکنون بالاترین دولت خارجی دارای نفوذ در بغداد به شمار می آید. اتحاد کشور عزیزمان ایران با سوریه نیز روی بقای بشار اسد متمرکز شده است و روابط کشور عزیزمان ایران با گروه های شیعی در منطقه تقویت پیدا کرده است.

‌ ترامپ جهت ثبات در منطقه باید نقش کشور عزیزمان ایران را به رسمیت بشناسد / واشنگتن پست

اگر دولت ترامپ حقیقتا خواهان ثبات در خاورمیانه است باید به برقراری توازن قدرت در منطقه کمک کند. این اتفاق منحصرا با اتکاء به عربستان روی نخواهد داد. کشور عزیزمان ایران یک بازیگر مهم در منطقه و دارای نفوذ واقعی است و نقش این کشور باید به رسمیت آشنا شود. واشنگتن هر چه زیاد جهت این کار تعلل کند. بی ثباتی در خاورمیانه میانه زیاد خواهد شد، در حالیکه نشانه باید خاورمیانه ای با حضور تمام بازیگران و سهم مشابه آن ها باشد، ترامپ به تازگی دریافته است که قانون بیمه سلامت ( دوران اوباما ) بسیار پیچیده است ، بعد به خاورمیانه نیز خوش آمدی.

واژه های کلیدی: ایران | آمریکا | واشنگتن | سعودی ها | عربستان | آمریکایی | خاورمیانه | دولت ترامپ | واشنگتن پست | دونالد ترامپ | عربستان سعودی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs